Atrakcje w regionie


Strona główna - Oferta - Atrakcje w regionie

Ruda Sułowska

Wieś założona w XVI wieku przy zakładzie hutniczym, przetwarzającym rudę darniową, wydobywaną w miejscach obecnych stawów. Położona pomiędzy stawami rybnymi o łącznej powierzchni ok. 800 ha, które znajdują się w obrębie rezerwatu ornitologicznego "Stawy Milickie" (znalazły się w programie ONZ Living Lakes, jako jeden z 13 unikalnych obszarów wodnych na świecie) i na terenie Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy". To miejsce wylęgu ponad 172 gatunków ptaków. Do najrzadszych należą: czapla biała, bocian czarny, żuraw, bąk, bączek, perkoz rdzawoszyi, zausznik i bielik.


Spośród atrakcji w Rudzie Sułowskiej wyróżnić można:
  • Muzeum Tradycji Rybackich Stawów Milickich i Doliny Baryczy wraz z ofertą edukacyjną i rekreacyjną (Dom Rybaka, pokazowa płuczka, pokazowy staw, zwierzyniec, wystawa rybołóstwa, akwarium z rybami Stawów Milickich, interaktywne, terenowe ścieżki edukacyjne dla dzieci, plac zabaw),
  • ścieżki przyrodnicze, piesze, rowerowe i kajakowe przebiegające przez Rudę Sułowską.

Sułów (5 km)
Zachował układ małego miasteczka z rynkiem i przyległymi uliczkami. Z zabytków uwagę zwraca: barokowy pałac z 1680 roku z zabytkowym parkiem, spichlerz z muru pruskiego z XVIII wieku, proewangelicki kościół Matki Bożej Częstochowskiej z 1765 roku, kościół parafialny św. Pawła i Piotra z 1731 roku, izba regionalna (zwana „Domem Polskim”) na Rynku w budynku, w którym nocował Juliusz Słowacki, Szwedzka Górka, gdzie w lipcu 1645 roku rozegrała się krwawa bitwa pomiędzy Austriakami i Szwedami, ścieżka rowerowa szlakiem dawnej kolejki wąskotorowej - trasa Sułów–Grabownica (ok.21km).

Milicz (13,5 km)
Wśród zabytków miasta znajdujemy:


  • Pałac klasycystyczny z 1797 roku wybudowany dla Joachima Karola Maltzana. Południowe skrzydło (dawny dom zajezdny), dobudowane w 1910 roku, mieści obecnie Zespół Szkół Leśnych. Zabytkowy park pałacowy pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. To pierwszy park w stylu angielskim na Śląsku (pow. ok. 50 ha). Stwierdzono w nim występowanie 80 gatunków drzew i krzewów. Na polanie przed pałacem rośnie m.in. dąb o obwodzie 694 cm i cypryśniki błotne.
  • Kościół pw. św. Andrzeja Boboli, budowany w latach 1709-1714, to jeden z sześciu śląskich kościołów Łaski. Konstrukcja szachulcowa na planie krzyża. Obiekt powstał jako dowód łaski cesarza Austrii dla śląskich ewangelików. Jego budowę finansował hrabia Henryk Maltzan.
  • Kościół pw. św. Michała Archanioła stoi nieopodal Rynku. Budowla neorenesansowa na planie krzyża, ukończona w 1821 roku. Wewnątrz znajduje się podziemna krypta i chrzcielnica z 1561 roku.
  • Muzeum Bombki
  • Kryta pływalnia Milicka Fala

Krośnice (25 km)
Do atrakcji zaliczyć możemy: Centrum Edukacyjno-Turystyczno-Sportowe oraz Muzeum Ziemi, a także krośnicką Kolej Wąskotorową.

Żmigród (23 km)
Zabytki żmigrodzkie to: Kościół Św. Trójcy, Kościół Św. Stanisława Kostki, Zespół pałacowo-parkowy oraz wieża ciśnień. Można również spędzić czas na otworzonym w 2014 roku kąpielisku.

Trzebnica (30 km)
Do atrakcji i zabytków zaliczyć możemy: Bazylikę św. Jadwigi, Zamek w Bukowym Lesie, Aqua Park oraz wzgórza Trzebnickie, zwane Kocimi Górami.

Sowy/Pakosław (ok. 15 km)
Można tu zobaczyć Pałac lub spędzić czas nad Zalewem.

Golejewko (ok. 17 km)
Stadnina Koni Golejewko położona jest w średniowiecznym kompleksie pałacowym, w skład którego wchodzi: otoczony fosą pałac z 1848 roku, baszta warowna, zabytkowe zabudowania stajenne oraz sześciohektarowy park krajobrazowy ("ogród włoski") z osobliwą "Aleją Zasłużonych Koni". To jedyna na świecie tego typu aleja upamiętniająca wybitne konie, wyhodowane w Stadninie Koni Golejewko. Do zwiedzania udostępniona jest też Powozownia z bogatą kolekcją kilkudziesięciu bryczek, powozów i sań.


Zapoznaj się - www.dolinabaryczy.travel#spacery-z-audioprzewodnikiem)

Pobierz aplikację - www.dolinabaryczy.travel#pobierz-aplikacje)

Galeria zdjęć