Wieś założona w XVI wieku przy zakładzie hutniczym, przetwarzającym rudę darniową, wydobywaną w miejscach obecnych stawów. Położona pomiędzy stawami rybnymi o łącznej powierzchni ok. 800 ha, które znajdują się w obrębie rezerwatu ornitologicznego "Stawy Milickie" (znalazły się w programie ONZ Living Lakes, jako jeden z 13 unikalnych obszarów wodnych na świecie) i na terenie Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy". To miejsce wylęgu ponad 172 gatunków ptaków. Do najrzadszych należą: czapla biała, bocian czarny, żuraw, bąk, bączek, perkoz rdzawoszyi, zausznik i bielik.
Sułów (5 km)
Zachował układ małego miasteczka z rynkiem i przyległymi uliczkami. Z zabytków uwagę zwraca: barokowy pałac z 1680 roku z zabytkowym parkiem, spichlerz z muru pruskiego
z XVIII wieku, proewangelicki kościół Matki Bożej Częstochowskiej z 1765 roku, kościół parafialny św. Pawła i Piotra z 1731 roku, izba regionalna (zwana „Domem Polskim”) na Rynku w budynku, w którym nocował Juliusz Słowacki, Szwedzka Górka, gdzie w lipcu 1645 roku rozegrała się krwawa bitwa pomiędzy Austriakami i Szwedami, ścieżka rowerowa szlakiem dawnej kolejki wąskotorowej - trasa Sułów–Grabownica (ok.21km).
Milicz (13,5 km)
Wśród zabytków miasta znajdujemy:
Krośnice (25 km)
Do atrakcji zaliczyć możemy: Centrum Edukacyjno-Turystyczno-Sportowe oraz Muzeum Ziemi, a także krośnicką Kolej Wąskotorową.
Żmigród (23 km)
Zabytki żmigrodzkie to: Kościół Św. Trójcy, Kościół Św. Stanisława Kostki, Zespół pałacowo-parkowy oraz wieża ciśnień. Można również spędzić czas na otworzonym w 2014 roku kąpielisku.
Trzebnica (30 km)
Do atrakcji i zabytków zaliczyć możemy: Bazylikę św. Jadwigi, Zamek w Bukowym Lesie, Aqua Park oraz wzgórza Trzebnickie, zwane Kocimi Górami.
Sowy/Pakosław (ok. 15 km)
Można tu zobaczyć Pałac lub spędzić czas nad Zalewem.
Golejewko (ok. 17 km)
Stadnina Koni Golejewko położona jest w średniowiecznym kompleksie pałacowym, w skład którego wchodzi: otoczony fosą pałac z 1848 roku, baszta warowna, zabytkowe zabudowania stajenne oraz sześciohektarowy park krajobrazowy ("ogród włoski") z osobliwą "Aleją Zasłużonych Koni". To jedyna na świecie tego typu aleja upamiętniająca wybitne konie, wyhodowane w Stadninie Koni Golejewko. Do zwiedzania udostępniona jest też Powozownia z bogatą kolekcją kilkudziesięciu bryczek, powozów i sań.